logo          2021 NASS Race to Oxford

Race 1

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, September 12, 2021 11:21:58 AM EDT

 

Division: Alberg 30 (4 boats) (top)

Pos

Sail

Boat

Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Adjustments

Pts

1  

197

Laughing Gull

Seidel, Patrick

Alberg 30

1

17:25:16.0

1.0

2  

562

Windswept

Helms, Lanny

Alberg 30

2

17:29:48.0

2.0

3  

262

Constance

Bresler, Jonathan

Alberg 30

3

17:41:27.0

3.0

4  

550

Skybird

Nikolich, Mike

Alberg 30

4

18:29:57.0

4.0

Notes

(1)

Start Date/Time = Saturday, September 11, 2021 09:03:00.0, Length (nm) = 29.30

(2)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: CHESSS (5 boats) (top)

Pos

Sail

Boat

Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Time
Allowance

Corrected
Time

Time
Behind

Adjustments

Pts

1  

42979

Abientot

Lant, Roger

72

2

16:11:08.0

00:35:09.6

05:57:58.4

00:00:00.0

1.0

2  

USA 93680

Narrow Escape III

Corson, Ben

42

1

16:04:39.0

00:20:30.6

06:06:08.4

00:08:10.0

2.0

3  

43432

Synergy

Halpern, Jeffrey

96

3

16:39:36.0

00:46:52.8

06:14:43.2

00:16:44.8

3.0

4  

40917

Capricorn

Sarrafian, Arsho

117

4

16:55:26.0

00:57:08.1

06:20:17.9

00:22:19.5

4.0

DNF  

83348

Patrick R. Teeling

Teeling, Patrick

144

DNF

No Time

01:10:19.2

No Time

No Time

DNF

6.0

Notes

(1)

Start Date/Time = Saturday, September 11, 2021 09:38:00.0, Length (nm) = 29.30

(2)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: CRCA ORR-Ez CRUISER (5 boats) (top)

CRCA RESULTS ARE POSTED AS A SEPARATE DOCUMENT ON THE REGATTA NETWORK SITE.

Notes

(1)

Race 1 has time on time classes: A-Factor is 650, B-Factor is 550.

(2)

Start Date/Time = Saturday, September 11, 2021 09:08:00.0, Length (nm) = 29.30

(3)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: CRCA ORR-Ez PERFORMANCE CRUISER (7 boats) (top)

Notes

(1)

Race 1 has time on time classes: A-Factor is 650, B-Factor is 550.

(2)

Start Date/Time = Saturday, September 11, 2021 09:08:00.0, Length (nm) = 29.30

(3)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: CRCA ORR-Ez RACER CRUISER (7 boats) (top)

Notes

(1)

Race 1 has time on time classes: A-Factor is 650, B-Factor is 550.

(2)

Start Date/Time = Saturday, September 11, 2021 09:08:00.0, Length (nm) = 29.30

(3)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: J/105 (6 boats) (top)

Pos

Sail

Boat

Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Adjustments

Pts

1  

250

Smoke n Oakum

Scheidt, Dave & Beth

J105

1

16:13:51.0

1.0

2  

USA 586

Dreadnaught

Michalik, MIDN 2/C Patrick

J105

2

16:18:58.0

2.0

3  

USA 676

Avenger

Ploch, MIDN 2/C Madelyn

J105

3

16:21:40.0

3.0

4  

251

BREAKAWAY

Hinds, Richard

J105

4

16:26:48.0

4.0

5  

407

Chessie

Kircher, John

J105

5

16:28:05.0

5.0

6  

USA 215

Constellation

Hall, MIDN 1/C Sam

J105

6

16:37:16.0

6.0

Notes

(1)

Start Date/Time = Saturday, September 11, 2021 09:53:00.0, Length (nm) = 29.30

(2)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: J/30 (8 boats) (top)

Pos

Sail

Boat

Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Adjustments

Pts

1  

33504

Shamrock

Irvin, Bruce

J30

1

16:27:34.0

1.0

2  

83060

Infectious Smile

Keen, Tristan & Sheila

J30

2

16:30:11.0

2.0

3  

53260

RagDoll

Lundahl, Rob

J30

3

16:36:00.0

3.0

4  

63300

Avita

Watson, Dan

J30

4

16:41:51.0

4.0

5  

203

Suzie Q

Frist, Heidi

J30

5

16:47:23.0

5.0

6  

122

Blitz

McGinnis, James

J30

6

16:51:21.0

6.0

7  

526

One Love

Gregory, Jamie

J30

7

16:56:41.0

7.0

DNF  

90

Cannonball 2.0

Riddle, Ralph

J30

DNF

No Time

DNF

9.0

Notes

(1)

Start Date/Time = Saturday, September 11, 2021 09:48:00.0, Length (nm) = 29.30

(2)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: Multihull A (7 boats) (top)

Pos

Sail

Boat

Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Time
Allowance

Corrected
Time

Time
Behind

Adjustments

Pts

1  

144

Seize the Bay

Black, James

1.017

3

15:49:46.0

-00:05:48.6

05:47:34.6

00:00:00.0

1.0

2  

15

Mikayla

Nicholson, John

1.108

1

15:35:32.0

-00:35:22.4

06:02:54.4

00:15:19.8

2.0

3  

27042

Temple of the Wind

Dykman, Douglas

1.059

4

15:51:00.0

-00:20:14.2

06:03:14.2

00:15:39.6

3.0

4  

M 6

tHriLL Ride

Parrott, Jim

1.055

6

15:55:33.0

-00:19:06.9

06:06:39.9

00:19:05.3

4.0

5  

1

Triple Threat

lyons, tim

1.065

5

15:52:33.0

-00:22:23.7

06:06:56.7

00:19:22.1

5.0

6  

CAT 9

Wild*Card

Layne, Tim

1.168

2

15:45:11.0

-00:56:38.8

06:33:49.8

00:46:15.2

6.0

7  

1

Cheshire Cat

Enderle, John

1.103

7

17:23:00.0

-00:44:48.3

07:59:48.3

02:12:13.7

7.0

Notes

(1)

Start Date/Time = Saturday, September 11, 2021 10:08:00.0, Length (nm) = 29.30

(2)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: Multihull B (2 boats) (top)

Pos

Sail

Boat

Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Time
Allowance

Corrected
Time

Time
Behind

Adjustments

Pts

1  

528

Gemini

Glover, Jere & Lloyd

0.771

2

18:00:04.0

01:48:06.2

06:03:57.8

00:00:00.0

1.0

2  

3

Flipper

Wayshner, John

0.926

1

16:46:00.0

00:29:27.1

06:08:32.9

00:04:35.1

2.0

Notes

(1)

Start Date/Time = Saturday, September 11, 2021 10:08:00.0, Length (nm) = 29.30

(2)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: ORC (10 boats) (top)

ORC RESULTS ARE POSTED AS A SEPARATE DOCUMENT ON THE REGATTA NETWORK SITE

Notes

(1)

Retired

(2)

Start Date/Time = Saturday, September 11, 2021 10:18:00.0, Length (nm) = 29.30

(3)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: PHRF-A0 (1 boats) (top)

Pos

Sail

Boat

Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Time
Allowance

Corrected
Time

Time
Behind

Adjustments

Pts

1  

USA 61160

Crocodile

Ward, Scott

24

1

15:52:18.0

-00:44:55.5

06:24:13.5

00:00:00.0

1.0

Notes

(1)

Race 1 has time on time classes: A-Factor is 650, B-Factor is 550.

(2)

Start Date/Time = Saturday, September 11, 2021 10:13:00.0, Length (nm) = 29.30

(3)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: PHRF-A1 (4 boats) (top)

Pos

Sail

Boat

Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Time
Allowance

Corrected
Time

Time
Behind

Adjustments

Pts

1  

40

Seabiscuit

McNeil, Kevin

51

1

15:57:24.0

-00:28:04.8

06:12:28.8

00:00:00.0

1.0

2  

USA 25

PATRIOT

Young, Steve

51

2

16:13:54.0

-00:29:25.5

06:30:19.5

00:17:50.7

2.0

3  

51677

Whatshername

Sossamon, Dave

63

3

16:45:52.0

-00:23:42.8

06:56:34.8

00:44:06.0

3.0

DNF  

USA 50473

Cheetah

Briere, Marc

36

DNF

No Time

00:00:00.0

No Time

No Time

DNF

5.0

Notes

(1)

Race 1 has time on time classes: A-Factor is 650, B-Factor is 550.

(2)

Start Date/Time = Saturday, September 11, 2021 10:13:00.0, Length (nm) = 29.30

(3)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: PHRF-A2 (21 boats) (top)

Pos

Sail

Boat

Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Time
Allowance

Corrected
Time

Time
Behind

Adjustments

Pts

1  

USA 999

Mama Tried

Noel, Andrew

81

1

16:08:19.0

-00:11:09.0

06:21:28.0

00:00:00.0

1.0

2  

NA 24

Gallant

Munsell, MIDN 1/C Gary

81

3

16:11:25.0

-00:11:14.6

06:24:39.6

00:03:11.6

2.0

3  

USA 52324

Jubilee

Mayes, Keith

78

4

16:12:03.0

-00:13:06.2

06:27:09.2

00:05:41.2

3.0

4  

369

Skoot

Lewis, Dan

72

2

16:10:37.0

-00:16:46.4

06:29:23.4

00:07:55.4

4.0

5  

NA 22

Integrity

White, MIDN 1/C Kelly

81

8

16:21:39.0

-00:11:33.1

06:35:12.1

00:13:44.1

5.0

6  

93300

Muskrat

Iliff, Nick

66

5

16:13:00.0

-00:20:41.9

06:35:41.9

00:14:13.8

6.0

7  

NA 25

Tenacious

Foley, MIDN 1/C Teagan

81

9

16:22:35.0

-00:11:34.8

06:36:09.8

00:14:41.8

7.0

8  

NA 23

Defiance

Tolen, MIDN 1/C Meade

81

12

16:24:24.0

-00:11:38.1

06:38:02.1

00:16:34.1

8.0

9  

51639

Himmel

Snelgrove, Donald

81

13

16:24:43.0

-00:11:38.7

06:38:21.7

00:16:53.6

9.0

10  

33123

Starbird

Martien, Frank

66

7

16:15:52.0

-00:20:51.4

06:38:43.4

00:17:15.3

10.0

11  

42340

Legacy

Taylor, Mark

78

11

16:23:32.0

-00:13:30.4

06:39:02.4

00:17:34.3

11.0

12  

32245

STYLO

Stagg, Wiley

63

6

16:15:51.0

-00:22:48.4

06:40:39.4

00:19:11.4

12.0

13  

51682

Blur

Carouge, Trevor

75

14

16:25:12.0

-00:15:29.3

06:42:41.3

00:21:13.2

13.0

14  

4

Cookie Monster

Hale, Steve

75

15

16:25:17.0

-00:15:29.5

06:42:46.5

00:21:18.4

14.0

15  

93614

Spindrift

Marquez, Julian

90

17

16:36:00.0

-00:06:13.1

06:44:13.1

00:22:45.1

15.0

16  

USA 33

Resolute

Albert, Frank

66

10

16:22:42.0

-00:21:14.0

06:45:56.0

00:24:28.0

16.0

17  

57

MI2

Malkin, David

81

16

16:35:05.0

-00:11:57.4

06:49:02.4

00:27:34.4

17.0

18  

USA 7

Sette

Shortz, Stanley

75

18

16:38:48.0

-00:16:01.9

06:56:49.9

00:35:21.9

18.0

19  

93594

Widow Maker

Matijevich, Russ

78

19

17:26:19.0

-00:15:42.3

07:44:01.3

01:22:33.3

19.0

DNF  

22

Delirium

McCullough, David

84

DNF

No Time

00:00:00.0

No Time

No Time

DNF

22.0T

DNF  

USA 61354

Characters

Fehrmann, James

93

DNF

No Time

00:00:00.0

No Time

No Time

DNF

22.0T

Notes

(1)

Race 1 has time on time classes: A-Factor is 650, B-Factor is 550.

(2)

Start Date/Time = Saturday, September 11, 2021 09:58:00.0, Length (nm) = 29.30

(3)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: PHRF-B (6 boats) (top)

Pos

Sail

Boat

Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Time
Allowance

Corrected
Time

Time
Behind

Adjustments

Pts

1  

38

NoName

White, John and Kevin

120

1

16:06:35.0

00:12:11.8

06:36:23.2

00:00:00.0

1.0

2  

83350

Incommunicado

Tracey, Ed

117

2

16:07:34.0

00:10:26.3

06:39:07.7

00:02:44.5

2.0

3  

93613

Resolute

Adams, David

135

3

16:40:12.0

00:22:35.7

06:59:36.3

00:23:13.1

3.0

4  

73209

Dark Crystal

Stump, Kyle

129

4

16:43:51.0

00:19:02.5

07:06:48.5

00:30:25.3

4.0

5  

110

Cantata

Chalkley, Henry

132

6

17:01:19.0

00:21:44.4

07:21:34.6

00:45:11.4

5.0

6  

2021

Nicole

Campbell, Thomas

117

5

16:52:13.0

00:11:34.6

07:22:38.4

00:46:15.2

6.0

Notes

(1)

Race 1 has time on time classes: A-Factor is 650, B-Factor is 550.

(2)

Start Date/Time = Saturday, September 11, 2021 09:18:00.0, Length (nm) = 29.30

(3)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: PHRF-C (4 boats) (top)

Pos

Sail

Boat

Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Time
Allowance

Corrected
Time

Time
Behind

Adjustments

Pts

1  

13177

Heyday

Drain, Shepherd

174

1

16:56:48.0

00:46:53.6

06:51:54.4

00:00:00.0

1.0

2  

83

Yellow Max

Joyce, Jennifer

183

2

17:33:30.0

00:56:06.4

07:19:23.6

00:27:29.2

2.0

3  

63230

Vivace

Nordone, Cynthia

153

3

18:12:27.0

00:40:17.6

08:14:09.4

01:22:15.1

3.0

4  

627627

Bennu

Fettus, Julianne DeGraw

147

4

18:14:00.0

00:36:08.6

08:19:51.4

01:27:57.0

4.0

Notes

(1)

Race 1 has time on time classes: A-Factor is 650, B-Factor is 550.

(2)

Start Date/Time = Saturday, September 11, 2021 09:18:00.0, Length (nm) = 29.30

(3)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: PHRF-N (6 boats) (top)

Pos

Sail

Boat

Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Time
Allowance

Corrected
Time

Time
Behind

Adjustments

Pts

1  

34570

Apple Bottom

Turcios, Jose

162

4

17:10:01.0

00:41:06.2

07:10:54.8

00:00:00.0

1.0

2  

53462

Touche

Dickey, Robert

129

2

16:50:15.0

00:19:18.9

07:12:56.1

00:02:01.2

2.0

3  

63256

This End Up

Carty, John

132

3

16:57:25.0

00:21:33.4

07:17:51.6

00:06:56.8

3.0

4  

83470

Hot Pepper

Toole, Steven

66

1

16:24:15.0

-00:23:31.6

07:29:46.6

00:18:51.8

4.0

5  

68

Grand Cru

Cox, Stephen

156

5

17:35:47.0

00:39:29.1

07:38:17.9

00:27:23.1

5.0

DNF  

388

Tamarind

McIver, Mark

183

DNF

No Time

00:00:00.0

No Time

No Time

DNF

7.0

Notes

(1)

Race 1 has time on time classes: A-Factor is 650, B-Factor is 550.

(2)

Start Date/Time = Saturday, September 11, 2021 09:18:00.0, Length (nm) = 29.30

(3)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Tom Stalder
Jury Chair: Dan Trammell


Version 7.5.5: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore