logo          NASS Race to the Lighthouses

Race 1

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Monday, September 14, 2020 2:32:56 PM EDT

 

Division: Alberg 30 (3 boats) (top)

Pos

Sail

Boat

Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Adjustments

Pts

1  

197

Laughing Gull

Seidel, Patrick

Alberg 30

1

13:57:39.0

1.0

2  

550

Skybird

Nikolich, Mike

Alberg 30

2

14:06:03.0

2.0

DNF,RET  

262

Constance

Williams, T.C.

Alberg 30

DNF

No Time

DNF,RET

4.0

Notes

(1)

Start Date/Time = Saturday, September 12, 2020 10:03:00.0, Length (nm) = 21.60

(2)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: CHESSS (6 boats) (top)

Pos

Sail

Boat

Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Time
Allowance

Corrected
Time

Time
Behind

Adjustments

Pts

1  

43432

Synergy

Halpern, Jeff

96

2

13:38:10.0

00:34:33.6

02:40:36.4

00:00:00.0

1.0

2  

42979

Abientot

Lant, Roger

72

1

13:35:59.0

00:25:55.2

02:47:03.8

00:06:27.4

2.0

3  

192

Resilient

Spann, Robert

174

4

14:16:52.0

01:02:38.4

02:51:13.6

00:10:37.2

3.0

4  

888

Daisy

Disque, Brian

237

5

14:40:15.0

01:25:19.2

02:51:55.8

00:11:19.4

4.0

5  

61043

Nomad

Winnick, Seth

132

3

14:13:48.0

00:47:31.2

03:03:16.8

00:22:40.4

5.0

DNC  

USA 61281

Moondust

Zimmermann, Tim

87

DNC

14:31:04.0

00:31:19.2

No Time

No Time

DNC

7.0

Notes

(1)

Start Date/Time = Saturday, September 12, 2020 10:23:00.0, Length (nm) = 21.60

(2)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: CRCA ORR-Ez Non Spin (3 boats) (top)

Notes

(1)

Start Date/Time = Saturday, September 12, 2020 10:08:00.0, Length (nm) = 21.60

(2)

CRCA Results are posted separately on Regatta Network under Race Documents.

Division: CRCA ORR-Ez Racer Cruiser (11 boats) (top)

Notes

(1)

Start Date/Time = Saturday, September 12, 2020 10:18:00.0, Length (nm) = 21.60

(2)

CRCA Results are posted separately on Regatta Network under Race Documents.

Division: CRCA ORR-Ez True Cruiser (5 boats) (top)

Notes

(1)

Start Date/Time = Saturday, September 12, 2020 10:08:00.0, Length (nm) = 21.60

(2)

CRCA Results are posted separately on Regatta Network under Race Documents.

Division: J/105 (10 boats) (top)

Pos

Sail

Boat

Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Adjustments

Pts

1  

USA- 523

Santas Reign, Dear

Santa, Donald

J105

1

13:29:44.0

1.0

2  

159

Crescendo

Guarino, Angelo

J105

2

13:30:15.0

2.0

3  

USA 586

DREADNOUGHT

Routen, Cory

J105

3

13:32:50.0

3.0

4  

527

Firebrand

Slabaugh, Jon

J105

4

13:33:03.0

4.0

5  

251

BREAKAWSY

Hinds, Richard

J105

5

13:33:37.0

5.0

6  

250

Smoke and Oakum

Scheidt, David

J105

6

13:34:44.0

6.0

7  

USA 676

AVENGER

Gelhar, Cade

J105

7

13:34:48.0

7.0

8  

407

Chessie

Kircher, John

J105

8

13:36:52.0

8.0

9  

252

Peregrine

Carruth, Bill

J105

9

13:38:17.0

9.0

10  

USA 64

Relentless

McKee, David

J105

10

13:44:58.0

10.0

Notes

(1)

Start Date/Time = Saturday, September 12, 2020 10:28:00.0, Length (nm) = 21.60

(2)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: Multihull A (7 boats) (top)

Pos

Sail

Boat

Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Time
Allowance

Corrected
Time

Time
Behind

Adjustments

Pts

1  

27042

Temple of the Wind

Dykman, Douglas

1.042

1

13:06:55.0

-00:06:15.3

02:35:10.3

00:00:00.0

1.0

2  

144

Seize the Bay

Black, James

1.000

5

13:16:24.0

00:00:00.0

02:38:24.0

00:03:13.7

2.0

3  

131

OrgaZmatron

Colwell, Josh

1.060

4

13:13:37.0

-00:09:20.2

02:44:57.2

00:09:46.9

3.0

4  

1

Triple Threat

Lyons, Timothy

1.042

6

13:17:28.0

-00:06:41.9

02:46:09.9

00:10:59.6

4.0

5  

1

Cheshire Cat

Enderle, John

1.136

2

13:08:11.0

-00:20:25.5

02:50:36.5

00:15:26.2

5.0

6  

15

Mikayla

Nicholson, John

1.136

3

13:13:23.0

-00:21:07.9

02:56:30.9

00:21:20.7

6.0

7  

M 6

tHriLL Ride

Parrott, Jim

1.066

7

13:29:32.0

-00:11:19.3

03:02:51.3

00:27:41.0

7.0

Notes

(1)

Start Date/Time = Saturday, September 12, 2020 10:38:00.0, Length (nm) = 21.60

(2)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: Multihull B (4 boats) (top)

Pos

Sail

Boat

Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Time
Allowance

Corrected
Time

Time
Behind

Adjustments

Pts

1  

M 583

Narrow Escape

Corson, Ben

0.952

1

13:24:38.0

00:07:59.9

02:38:38.1

00:00:00.0

1.0

2  

1055

Endurance

Short, Jeffrey

0.716

4

14:25:41.0

01:04:39.7

02:43:01.3

00:04:23.2

2.0

3  

3

Flipper

Wayshner, John

0.879

2

13:47:39.0

00:22:56.9

02:46:42.1

00:08:04.0

3.0

4  

528

Germini

Glover, Jere

0.766

3

14:22:49.0

00:52:36.4

02:52:12.6

00:13:34.5

4.0

Notes

(1)

Start Date/Time = Saturday, September 12, 2020 10:38:00.0, Length (nm) = 21.60

(2)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: ORC (4 boats) (top)

Notes

(1)

Start Date/Time = Saturday, September 12, 2020 10:48:00.0, Length (nm) = 21.60

(2)

ORC Results are posted separately on Regatta Network in the Race Documents section.

Division: PHRF A0 (7 boats) (top)

Pos

Sail

Boat

Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Time
Allowance

Corrected
Time

Time
Behind

Adjustments

Pts

1  

USA 52599

WAHOO

Boyle, Katie

-45

1

13:20:26.0

-00:42:19.9

03:09:45.9

00:00:00.0

1.0

2  

USA 21

Artemis

Kennedy, Jeffrey

9

3

13:39:29.0

-00:27:06.1

03:13:35.1

00:03:49.2

2.0

3  

157

Endorphin

Pica, John

15

5

13:41:38.0

-00:25:22.2

03:14:00.2

00:04:14.2

3.0

4  

USA 7192

WASP

Jervis, Paul

6

6

13:43:03.0

-00:28:45.0

03:18:48.0

00:09:02.0

4.0

5  

USA 60059

RANGER

Hogan, Nick

-6

2

13:39:23.0

-00:32:25.2

03:18:48.2

00:09:02.3

5.0

6  

USA 61150

Crocodile

Ward, Scott

24

7

13:48:50.0

-00:23:16.9

03:19:06.9

00:09:20.9

6.0

7  

USA 70059

ZEPHYR

Gillcrist, Matthew

-6

4

13:40:00.0

-00:32:32.4

03:19:32.4

00:09:46.5

7.0

Notes

(1)

Race 1 has time on time classes: A-Factor is 650, B-Factor is 550.

(2)

Start Date/Time = Saturday, September 12, 2020 10:53:00.0, Length (nm) = 21.60

(3)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: PHRF A1 (5 boats) (top)

Pos

Sail

Boat

Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Time
Allowance

Corrected
Time

Time
Behind

Adjustments

Pts

1  

51120

Windborn

Born, Richard

42

1

13:33:12.0

-00:16:40.5

03:06:52.5

00:00:00.0

1.0

2  

USA 77

No Surrender

Hanson, Rick

42

2

13:36:04.0

-00:16:57.4

03:10:01.4

00:03:08.9

2.0

3  

USA 75

Skadi

Berget, Todd

42

4

13:43:12.0

-00:17:39.3

03:17:51.3

00:10:58.8

3.0

4  

USA 50473

Cheetah

Briere, Marc

39

3

13:42:57.0

-00:18:38.2

03:18:35.2

00:11:42.7

4.0

5  

USA 51677

Whatshername

Sossamon, David

63

5

13:58:59.0

-00:11:49.8

03:27:48.8

00:20:56.3

5.0

Notes

(1)

Race 1 has time on time classes: A-Factor is 650, B-Factor is 550.

(2)

Start Date/Time = Saturday, September 12, 2020 10:43:00.0, Length (nm) = 21.60

(3)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: PHRF A2 (17 boats) (top)

Pos

Sail

Boat

Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Time
Allowance

Corrected
Time

Time
Behind

Adjustments

Pts

1  

52038

Xiberger

Mangold, Harald

72

1

13:30:33.0

-00:07:59.6

03:05:32.6

00:00:00.0

1.0

2  

USA 999

Mama Tried

Noel, Andrew

81

2

13:34:26.0

-00:05:27.8

03:06:53.8

00:01:21.2

2.0

3  

1889

MONKEY DUST

Saunders, Craig & Dotty

75

4

13:35:43.0

-00:07:18.5

03:10:01.5

00:04:29.0

3.0

4  

NA 26

Invincible

Lance, Adam

81

6

13:38:28.0

-00:05:35.1

03:11:03.1

00:05:30.5

4.0

5  

61304

Das Boot 3.0

Muller, Jay

69

3

13:35:37.0

-00:09:08.7

03:11:45.7

00:06:13.2

5.0

6  

4

Cookie Monster

H, Steve

75

5

13:37:25.0

-00:07:22.6

03:11:47.6

00:06:15.0

6.0

7  

22

Delirium

McCullough, David

84

8

13:40:18.0

-00:04:43.6

03:12:01.6

00:06:29.1

7.0

8  

45

Hornet

Loe, John

84

9

13:41:34.0

-00:04:45.5

03:13:19.5

00:07:47.0

8.0

9  

7000

Victorine

Conlon, David

66

7

13:39:18.0

-00:10:17.0

03:16:35.0

00:11:02.4

9.0

10  

42340

Legacy

Taylor, Mark

78

10

13:44:13.0

-00:06:41.9

03:17:54.9

00:12:22.4

10.0

11  

50525

Cimarron

McClaskey, Jacqueline

93

14

13:50:45.0

-00:02:09.2

03:19:54.2

00:14:21.6

11.0

12  

USA 118

PATRIOT IV

Young, Steve

90

13

13:50:06.0

-00:03:04.8

03:20:10.8

00:14:38.2

12.0

13  

32599

Kristany

Harvey, Glenn

99

16

13:53:08.0

-00:00:18.5

03:20:26.5

00:14:53.9

13.0

14  

36003

BINGO!

Allen, Brent

105

17

13:55:30.0

00:01:32.7

03:20:57.3

00:15:24.7

14.0

15  

93300

Muskrat

Iliff, Nick

66

11

13:44:32.0

-00:10:34.3

03:22:06.3

00:16:33.7

15.0

16  

33785

Valhalla

Wood, Mike

72

12

13:49:38.0

-00:08:51.1

03:25:29.1

00:19:56.5

16.0

17  

40738

Maggie

McNeely, James

72

15

13:51:59.0

-00:08:57.4

03:27:56.4

00:22:23.9

17.0

Notes

(1)

Race 1 has time on time classes: A-Factor is 650, B-Factor is 550.

(2)

Start Date/Time = Saturday, September 12, 2020 10:33:00.0, Length (nm) = 21.60

(3)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: PHRF B (9 boats) (top)

Pos

Sail

Boat

Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Time
Allowance

Corrected
Time

Time
Behind

Adjustments

Pts

1  

USA 788

More Cowbell

Alexander, Pendleton

126

1

13:24:09.0

00:07:21.1

03:03:47.9

00:00:00.0

1.0

2  

38

 

White, John

120

2

13:28:54.0

00:05:50.9

03:10:03.1

00:06:15.2

2.0

3  

33310

Blue Bayou II

Dyer, Matt

126

4

13:44:07.0

00:08:07.2

03:22:59.8

00:19:11.9

3.0

4  

117

Whirlwind

Jobson, Gary

156

6

13:53:31.0

00:17:29.5

03:23:01.5

00:19:13.6

4.0

5  

2021

Nicole

Campbell, Tom

117

3

13:42:28.0

00:05:20.3

03:24:07.7

00:20:19.8

5.0

6  

USA 655

Chill

McCollum, William

120

5

13:47:24.0

00:06:24.0

03:28:00.0

00:24:12.1

6.0

7  

221

Hello Mary Lou

Gens, Ryan

144

7

13:55:25.0

00:14:06.1

03:28:18.9

00:24:31.0

7.0

8  

40991

In the Red

Wilkins, Antoinette

144

8

14:07:31.0

00:14:52.1

03:39:38.9

00:35:51.0

8.0

9  

61260

Hobnob

Joyce, Matt

144

9

14:32:02.0

00:16:25.4

04:02:36.6

00:58:48.7

(2)

9.0

Notes

(1)

Race 1 has time on time classes: A-Factor is 650, B-Factor is 550.

(2)

Sail/Name Question

(3)

Start Date/Time = Saturday, September 12, 2020 10:13:00.0, Length (nm) = 21.60

(4)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: PHRF N (5 boats) (top)

Pos

Sail

Boat

Skipper

Rating

Finish
Order

Finish
Time

Time
Allowance

Corrected
Time

Time
Behind

Adjustments

Pts

1  

68120

Orion

Opert, Jon

132

2

13:42:13.0

00:09:49.0

03:19:24.0

00:00:00.0

1.0

2  

40826

Kokomo Express

Sorensen, Brett

108

1

13:37:56.0

00:02:29.5

03:22:26.5

00:03:02.5

2.0

3  

10420

Susie

Shapiro, Robert

228

5

14:27:32.0

00:41:52.6

03:32:39.4

00:13:15.4

3.0

4  

93468

SpinDoctor

Rajaee, Babak

78

3

13:52:40.0

-00:07:41.7

03:47:21.7

00:27:57.7

4.0

5  

68

Grand Cru

Cox, Stephen

156

4

14:26:56.0

00:20:08.5

03:53:47.5

00:34:23.5

5.0

Notes

(1)

Race 1 has time on time classes: A-Factor is 650, B-Factor is 550.

(2)

Start Date/Time = Saturday, September 12, 2020 10:13:00.0, Length (nm) = 21.60

(3)

Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Taran Teague & Bruce Bingman
Jury Chair: Dan Trammell


Version 7.5.5: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore